Warsztat jest organizowany przez transdyscyplinarny zespół badawczy pracujący nad projektem CSSIAI (Citizen Science and the Societal Impacts of Artificial Intelligence). W trakcie spotkania będziemy rozmawiać o zaangażowaniu społecznym w badania naukowe i społecznym wpływie nauki.
Projekt CSSIAI jest realizowany w ramach programu ECIU Seed Programme i ma na celu ocenić potencjał włączenia nauki obywatelskiej w badania nad sztuczną inteligencją. Uczestniczy w nim dr hab. Edyta Pietrzak, prof. PŁ z Wydziału Organizacji i Zarządzania we współpracy z partnerami z Dublin City University i Universitat Autònoma de Barcelona.
Nauka obywatelska to szeroki zakres działań angażujących społeczeństwo w naukę i wiążący naukę z potrzebami społecznymi. Wpisuje się w ruch otartej nauki (open science) mający uczynić ją bardziej dostępną, demokratyczną i przejrzystą. Pozwala na szerszy dostęp do informacji (open access) oraz bardziej wiarygodne ich wykorzystanie (open data) przy aktywnym zaangażowaniu zainteresowanych (open to society). Dlatego praktyki nauki obywatelskiej przekraczają granice dyscyplin i otwierają laboratoria, oprócz profesjonalnych naukowców uczestniczą w nich zwykli ludzie, którzy formułują pytania badawcze, zbierają i raportują dane, analizują wyniki. W myśl tej koncepcji, wiedza staje się dobrem wspólnym a uniwersytety współpracują ze społeczeństwem, rządami, przemysłem i światem finansów.
Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 3 czerwca b.r. na Wydziale Organizacji i Zarządzania (bud. B9) w sali nr 25 w godzinach 14-16.