Projekt „Joint University challenge-based Minor Program for the future generation of innovative entrepreneurs” właśnie wystartował.
We wrześniu ruszył nowy projekt między uczelniami członkowskimi ECIU. Tym razem jest on związany z edukacją, naszymi programami studiów i uczeniem się opartym na wyzwaniach. Akronim projektu to JUMP.
JUMP jest realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzi Politechnika Łódzka (Polska), University of Trento (Włochy) jako koordynator , Institut National des Sciences Appliquées INSA (Francja), i Linköping University (Szwecja). Z ramienia naszej uczelni projekt koordynują prof. Jacek Sawicki (Wydział Mechaniczny) oraz dr hab. inż. Dorota Piotrowska, profesor uczelni (Centrum Współpracy Międzynarodowej).
Ogólnym celem projektu JUMP jest wspieranie i wzmacnianie umiejętności studentów w zakresie innowacyjności, przedsiębiorczości oraz kompetencji transwersalnych poprzez wspólne rozwiązywanie rzeczywistych wyzwań społecznych w międzynarodowych, interdyscyplinarnych zespołach oraz tworzenie przestrzeni do dialogu z podmiotami działającymi w ramach poczwórnej helisy.
Cele szczegółowe projektu obejmują:
- współtworzenie, zgodnie z nurtem odpowiedzialnej innowacyjności i przedsiębiorczości, programu CBL Minor, składającego się z mikromodułów online, projektów CBL realizowanych w formule blended, staży CBL oraz prac dyplomowych CBL,
- opracowanie portfolio mikromodułów online (umożliwiających studentom zarówno zdobycie mikropoświadczeń jak i uznanie punktów ECTS) pozwalających zdobyć wiedzę niezbędną do skutecznej realizacji projektów CBL,
- pilotażową realizację staży i prac dyplomowych CBL, celem zbadania poziomu zainteresowania studentów i organizacji dostarczających tematy projektów CBL, podejmowaniem bardziej złożonych i skomplikowanych projektów,
- umocnienie roli programu Erasmus+ jako programu przyczyniającego się do rozwoju współpracy pomiędzy europejskimi instytucjami szkolnictwa wyższego a zewnętrznymi interesariuszami, wspieranej przez zdobywanie w trybie hybrydowym umiejętności XXI wieku.
W trakcie realizacji projektu zakłada się opracowanie następujących rezultatów:
- Wspólny program CBL Minor opracowany w zgodzie z nurtem odpowiedzialnej innowacyjności i przedsiębiorczości. CBL Minor to elastyczna ścieżka edukacyjna współtworzona z zewnętrznymi interesariuszami, wchodzącymi w skład poczwórnej helisy, czerpiąca z obecnej transformacji cyfrowej w edukacji.
- Zestaw narzędzi umożliwiających tworzenie i rozwijanie mikromodułów online, projektów CBL, staży i prac dyplomowych CBL.
- Platforma umożliwiającą podmiotom wchodzącym w skład poczwórnej helisy definiowanie tematów i określanie zakresu projektów, staży i prac dyplomowych CBL.
Okres realizacji: 01.09.2024 - 31.08.2027
Numer projektu: 2024-1-IT02-KA220-HED-000256021
EU Grant: 400.000,00 €